Početna strana > Hronika > Prekinuta isporuka gasa Srbiji
Hronika

Prekinuta isporuka gasa Srbiji

PDF Štampa El. pošta
utorak, 06. januar 2009.

Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je u Dnevniku 2 RTS-a da će u ponoć gasovodni sistem u našoj zemlji biti potpuno prazan. Tokom večeri počeli rusko-ukrajinski pregovori, situacija bi mogla da bude razrešena već sutra, nezvanično saznaje RTS. Vlada Srbije usvojila mere za prevladavanje energetske krize izazvane nestašicom gasa. Apeli da se smanji potrošnje struje. Obezbeđeno dovoljno mazuta za toplane.

Srbiji je tokom dana u potpunosti obustavljena isporuka prirodnog gasa, zbog rusko- ukrajinskog spora oko duga i cene gasa.

Kako RTS nezvanično saznaje, večeras su predstavnici "Gasproma" i ukrajinskog "Naftogasa" razgovarali kako bi se spor te dve državne firme što pre rešio i normalizovalo snabdevanje gasom.

Naš izvor u Moskvi tvrdi da bi "Gasprom" možda već sutra mogao ponovo da ispručuje ugovorene količine gasa evropskim zemljama.

Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je u Dnevniku 2 RTS-a da će u ponoć gasovodni sistem u našoj zemlji biti potpuno prazan.

Tokom dana, kada je stigla informacija da su isporuke gasa prepolovljene, svi veliki industrijski potrošači su upozoreni, pa se kapaciteti kontrolisano zaustavljaju da ne bi došlo do havarija, objasnio je direktor "Srbijagasa".

Toplane su još oko podneva počele postepeno da prelaze sa korišćenja gasa na mazut.

Bajatović je priznao da se trenutno realizuje "veoma loš scenario" i da ne postoji rešenje za snabdevanje takozvanih "malih potrošača", odnosno domaćinstava.

"Milion kubnih metara dnevno, koliko možemo da obezbedimo iz sopstvenih izvora, biće raspoređene na prioritetne potrošače", naglasio je direktor "Srbijagasa".

Ranije danas, Bajatović je najavio da će od Mađarske zatražiti da nam pomogne svojim zalihama, ali je i severnim susedima tokom popodneva obustavljena isporuka gasa iz Rusije.

Bajatović, ipak, napominje da Mađari imaju dovoljno zaliha i da će sutra početi pregovori u Budimpešti.

"Da li će nam pomoći, zavisiće od njihove procene koliko će kriza trajati", kaže Bajatović.

Prema nekim procenama, kriza bi mogla da bude okončana najkasnije u utorak, Ukoliko potraje duže od toga, upozorava Bajatović, Srbija će imati velike probleme, a najviše naš elektroenergetski sistem.

Gasa je u cevima počelo da nestaje postepeno. Prvo obaveštenje o smanjenju isporuke od 25 odsto, "Srbijagas" je dobio od šefa operativnog centra Mađarske jutros u 9.19.

Nešto posle 12 sati, stiglo je i drugo obaveštenje da su isporuke prepolovljene. Tri sata kasnije, isporuka gasa je potpuno obustavljena.

Ugovorena dnevna količina je 10 miliona kubnih metara ruskog gasa, a uobičajeno se transportuje gasovodima preko Ukrajine i Mađarske.

Reagovanje Vlade Srbije

Vlada Srbije danas je usvojila mere za ublažavanje energetske krize nastale zbog opšte nestašice gasa.

Vlada je naložila da se prirodni gas zameni drugim energentima kod svih potrošača koji imaju mogućnost zamene, kao i da se obustavi isporuke svim grupama potrošača prirodnog gasa.

NIS će, radi obezbeđivanja funkcionisanja daljinskih sistema grejanja i termoelektrana-toplana, obezbediti redovnu isporuku potrebnih količina mazuta tim potrošačima.

Privredni subjekti koji obavljaju delatnost saobraćaja derivata nafte unutrašnjim vodenim, drumskim putevima i železnicom dužni su da obezbede transport potrebnih količina mazuta daljinskim sistemima grejanja i termoelektranama-toplanama, navodi se u saopštenju izdatom posle današnje telefonske sednice Vlade Srbije. 

Zbog povećane potrošnje električne energije, JP Elektroprivreda Srbije će, ukoliko bude potrebno, obezbediti neophodne količine struje iz uvoza.

Na osnovu Zakona o energetici, u slučaju kada je ugrožena sigurnost snabdevanja kupaca ili funkcionisanje energetskog sistema zbog nedovoljne ponude na tržištu energije ili nastupanja drugih vanrednih okolnosti, Vlada Srbije propisuje mere ograničenja isporuke električne energije, odnosno prirodnog gasa ili posebne uslove uvoza ili izvoza pojedinih vrsta energije, način i uslove za obrazovanje i kontrolu cena, obavezu isporuke samo određenim korisnicima ili posebne uslove obavljanja energetskih delatnosti, dodaje se u saopštenju.

Pored svih navedenih mera, Radna grupa za razmatranje i praćenje situacije u vezi sa sigurnošću snadbevanja energijom i energentima koju je formiralo Ministarstvo rudarstva i energetike biće u neprekidnom zasedanju dok traju vanredne okolnosti u energetskom sektoru, navedeno je u saopštenju.

Neophodna štednja struje

Vlada apeluje na građane da dok traju vanredne okolnosti u isporuci prirodnog gasa, smanje potrošnju električne energije kako ne bi bilo ugroženo funkcionisanje elektroenergetskog sistema, zaključuje se u saopštenju.

Elektroprivreda Srbije saopštila je da će učiniti sve da i u vanrednim uslovima obezbedi maksimalne količine električne energije iz domaćih kapaciteta, a da će, ukoliko bude bilo potrebno, nedostajuća energija biti nabavljena iz inostranstva.

EPS je upozorio da se sada, kada je prestalo snabdevanje Srbije gasom, očekuje značajan rast potrošnje električne energije, zbog čega je moguće preopterećenje distributivne mreže.

Zbog toga je, kako je istaknuto, neophodno da daljinski sistemi grejanja u svim gradovima pređu na mazut i da kvalitetno greju stanove, kako bi se smanjilo eventualno dogrevanje električnom energijom.

U svim proizvodnim kapacitetima EPS-a biće preduzete posebne mere da se spreči bilo kakav problem u proizvodnji, dok će u distribucijama biti povećan broj dežurnih ekipa, kako bi se lokalni kvarovi otklanjali u najkraćem mogućem roku.

U saopštenju se podseća da su tehničke mogućnosti distributivne mreže ograničene i da grejanje cele države isključivo na električnu energiju nije moguće.

Zbog toga iz EPS-a apeluju da svi koji mogu, umesto gasa za grejanje, koriste neke druge energente (ugalj, drva, peći na butan gas, na selima biomasa...), jer će se tako smanjiti pritisak na distributivnu mrežu i omogućiti redovno snabdevanje.

Reč ministra energetike

Ministar energetike Petar Škundrić je, gostujući u Dnevniku 2 RTS-a, rekao da se čini sve kako bi toplane koje mogu da koriste mazut, bile na vreme snabdevene dovoljnim količinama tog energenta.

"Toplane u Beogradu i Novom Sadu, koje su i najveći potrošači, već su prešle na mazut. Dogovoreno je da se svim raspoloživim vidovima prevoza, rekama i putevima, toplanama redovno doprema mazut", naglasio je ministar Škundrić.

Problem predstavlja to što osam toplana koriste isključivo gas, odnosno, ne mogu da pređu na mazut.

Zbog toga je Škundrić apelovao da svi građani kojima je dostupno daljinsko grejanje ili mogu da koriste čvrsta goriva, štede struju, kako bi je bilo dovoljno za one koji u ovom trenutku nemaju drugi izbor već da se greju električnom energijom.

Ministar energetike je naglasio značaj gasno-naftnog aranžmana sa Rusijom jer, kako objašnjava, da je izgrađen Južni tok ili, bar, rekonstruisano skladište u Banatskom Dvoru, sada se ne bismo suočavali sa ovakvom krizom.

(RTS)